Dobre pożegnanie – pierwszy dzień w przedszkolu

Rodzicu, przygotuj siebie na rozstanie z dzieckiem
24 sierpnia 2018
rodzice, ja mówić do dziecka, wychowanie, poczucie własnej wartości
15 wzmocnień, które powinno usłyszeć każde dziecko od swojego rodzica !
2 września 2018

Dobre pożegnanie – pierwszy dzień w przedszkolu

pożegnanie, pierwszy dzień w przedszkolu
To już jutro – pierwszy dzień w przedszkolu.

Dzisiaj wieczorem przygotuj wszystko, co jest potrzebne (wyprawka, ubranie, zabawka lub przytulanka).

Przypomnij dziecku, jak będzie jutro wyglądał dzień.

Rano wstań wcześniej, żeby się nie spieszyć, zjedzcie lekkie śniadanie.

I w drogę!

 

Pożegnanie

 • Nie znikaj bez uprzedzenia.  Tak jest nam prościej – dziecko nie płacze, łatwiej nam się wymknąć, bo widok płaczącego dziecka nie wzbudza w nas poczucia winy. Ale co się dzieje, gdy dziecko zorientuje się, że rodzic wyszedł?
  Dziecko czuje się zaskoczone nieobecnością rodzica, oszukane. Nie wie, gdzie jest rodzic. Czy jeszcze wróci? Czy zniknął na zawsze? Zaczyna obawiać się, że jak się odwróci to rodzic zniknie? Jeśli tak, będziesz się „żegnać” z dzieckiem, to z czasem nie będziesz mogła wyjść do kuchni czy łazienki.
 • Pożegnanie powinno być krótkie. Każde dodatkowe przytulenie, wzmaga w dziecku trudne emocje, płacz, i trudniej mu się uspokoić.
 • Nie biadol: „mamusi jest smutno, że musisz zostać w przedszkolu”, „ moje biedactwo, musisz zostać w przedszkolu”
 • Nie używaj słów: oddaję do przedszkola. Dziecko rozumie, co to znaczy oddać zabawkę – oddaje i już tego nie mam. Maluch może obawiać się, że jego również oddasz na zawsze.
 • Nie porównuj z innymi dziećmi : Zobacz, a Zosia nie płacze, a Jasiu nie boi się itp
 • Dzieci nie zdają sobie sprawy z upływu czasu. Jeśli mówisz do dziecka, że zaraz wrócisz lub niedługo wrócisz, dziecko nadal nie wie kiedy to będzie. Niedługo i zaraz może dla dziecka oznaczać – nigdy.
 • Zawsze dotrzymuj słowa. Jeśli mówisz dziecku, że przyjdziesz po obiedzie, to musisz wtedy być.
 • Scenariusz pożegnania: Zaprowadź dziecko pod salę; przykucnij; powiedz, że teraz zostaje w przedszkolu; przytul; powiedz, że je kochasz; że wrócisz po leżakowaniu/ obiedzie/ podwieczorku; życz dobrej zabawy i odejdź.

 

Kilka innych, ale równie ważnych rad:

 • Gdy już odprowadzisz dziecko, nie zaglądaj do sali czy na plac zabaw. Jeśli maluch znowu Cię zobaczy, ponownie będzie musiało zmierzyć się ze smutkiem i rozstaniem.
 • Nie obiecuj materialnej nagrody za to, że dziecko zostanie i nie będzie płakać. Każdego następnego dnia, będzie również oczekiwało nagrody. Dziecko powinno poradzić sobie z rozstaniem dla samego siebie, a nie dla nagrody.
 • W pierwszych dniach w przedszkolu, to przede wszystkim rodzice mają trudność w poradzeniu sobie z emocjami dotyczącymi rozstania z dzieckiem. Dzieci natomiast dość szybko (kilka, kilkanaście minut) zajmują się zabawkami i zapominają o rozpaczy.
 • Rodzic nie może się wahać. Dziecko od razu wyczuje wątpliwości rodzica i będzie bardziej protestować przy pożegnaniu w przedszkolu. Należy wyjaśnić, że dla dziecka przedszkole jest tak samo ważne, jak praca dla mamy i taty, że chodzenie dziecka do przedszkola staje się codziennością i nie można z byle powodu z niego rezygnować.
 • Na początku zostawiaj dziecko w przedszkolu na krótko: 2 godziny, 4 godziny, stopniowo wydłużaj czas.
 • Możesz powiedzieć dziecku, że jeśli będzie smutne, samotne lub będzie mu źle, to może mocno przytulić zabawkę lub przytulankę, którą wzięło ze sobą do przedszkola i wtedy przypomni mu się, że mama czy tata na pewno wróci o umówionej porze.
 • Jeśli z powodu płaczu dziecka i trudności w rozstaniu, będziesz je zabierać z przedszkola, to tak naprawdę uciekasz od problemu rozstania, a należy pomóc dziecku się z nim uporać.

 

Jak na rozstanie może zareagować dziecko?

Może kurczowo trzymać się ciebie, płakać, krzyczeć, może być smutny.

A może dziecko Cię zaskoczy i z z uśmiechem na twarzy powie Ci „pa-pa” 🙂

 

Pamiętaj!

Płacz jest dobry. Płacz pomaga dziecku radzić sobie z różnymi uczuciami, pomaga zmniejszyć lęk, odreagować emocje.

 

Nie zrażaj się niepowodzeniami. Głowa do góry!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *