Smoczek – czy dawać go dziecku? Wraz z gabinetem ERKA sprawdzamy: Czy psycholog i logopeda zdanie wspólne ma na temat?

83 pomysły na prezenty dla dzieci w wieku 0-7 lat
5 grudnia 2017
smoczek kiedy odstawić
Kiedy i jak zrezygnować z podawania dziecku smoczka? Wraz z gabinetem ERKA sprawdzamy: Czy psycholog i logopeda zdanie wspólne ma na temat?
17 lutego 2018

Smoczek – czy dawać go dziecku? Wraz z gabinetem ERKA sprawdzamy: Czy psycholog i logopeda zdanie wspólne ma na temat?

Smoczek czy dawać go dziecku?

Dzisiaj zdanie psychologa z W Zaufaniu.

 

Nie każde dziecko musi używać smoczka. Decyzja należy do rodzica, czy jego dziecko będzie „smoczkowe” czy nie. Tutaj nie ma złych wyborów 🙂

Smoczek przyda się dzieciom, które mają trudności z ssaniem, odruch ssania mają bardzo silny, lub zaczynają ssać kciuka czy piąstkę.

Są też dzieci, które świetnie poradzą sobie bez smoczka, wystarczy im ssanie piersi mamy lub butelki podczas karmienia.

 

Sam w sobie smoczek nie jest zły, można z niego tylko źle korzystać !

Jeżeli decydujesz że Twoje dziecko będzie miało smoczek, to zwróć uwagę na to, by ze smoczka korzystać w „ostateczności” a nie za każdym razem gdy maluch zakwili.

 

Po przez płacz dziecko komunikuje swoje potrzeby.

Zanim włożysz dziecku smoczek do buzi, zastanów się, co maleństwo chce Ci powiedzieć. Może jest mu za ciepło lub za zimno albo nie wygodnie, może ma mokro w pieluszce lub jest głodne, może się nudzi lub potrzebuje Twojego towarzystwa bądź czułości i przytulenia. A może jest zmęczony, samotny, zdenerwowany lub się czegoś boi.

 

W momencie, kiedy dziecko płacze, a ty odruchowo, bez zastanowienia, wpychasz mu smoczek do buzi, to tak jakbyś dawała mu znać: Twoje potrzeby mnie nie interesują.

Jeżeli w ten sposób korzystasz ze smoczka, możesz doprowadzić do zaburzeń rozwoju emocjonalnego dziecka.

Dlaczego?

 

Dlatego, że nie zaspokajasz bieżącej potrzeby dziecka.

Dziecko uczy się, że jak płacze to otrzymuje smoczek zamiast zainteresowania, bliskości, kontaktu fizycznego, zabawy. Uczysz je, że nie może liczyć na Ciebie, że nie jest dla Ciebie ważne, że go nie słuchasz, że ignorujesz jego potrzeby… więc w końcu przestanie Cię o nich informować.

 

Więc zwróć uwagę na to, żeby odruchowo nie wciskać dziecku smoczka.

Dziecko naprawdę nie potrzebuje smoczka w buzi, podczas zabawy, kontaktu z rodzicem, czynności higienicznych i innych aktywności.

Zapychanie dziecka smoczkiem może skutkować trudnościami w rozwoju mowy, a w późniejszym okresie podjadaniem, zajadaniem stresu czy obgryzaniem paznokci itp.

Jeżeli dziecko płacze, sprawdź wszystkie możliwości, spróbuj odpowiedzieć na potrzebę dziecka, jeżeli nic nie pomaga, a dziecko uspokaja się ssąc rączkę lub coś innego – możesz użyć smoczka.

 

Nim użyjesz smoczka, postaraj się zrozumieć co dziecko chce Ci przekazać!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *